Nawilżanie gardła

Podczas intensywnej pracy głosem, zdecydowanie częściej oddychamy przez usta. Omijamy w ten sposób nasz naturalny nawilżacz i filtr powietrza, jakim jest nos. Przy oddychaniu przez nos, wdychane powietrze – zanim przedostanie się dalej do gardła, krtani i płuc – zostaje odpowiednio nawilżone i oczyszczone. W przypadku oddychania przez usta nie ma takiej możliwości. Wraz z łapanym podczas mówienia tchem, na błony śluzowe gardła i krtani, przedostaje się więcej zanieczyszczeń, pyłów i drobnoustrojów. Problem ten pogłębia się jeszcze bardziej w sezonie grzewczym – osoby intensywnie pracujące głosem np. nauczyciele, lektorzy czy wokaliści – zaczynają skarżyć się na suchość w jamie ustnej.  Powietrze w sezonie grzewczym jest bowiem mało wilgotne. Powoduje  nadmierne wysuszenie błon śluzowych, co z kolei ułatwia infekcje bakteryjne gardła.

Nawilżanie gardła

jest jednym z podstawowych i stosunkowo najprostszych sposobów poprawiających warunki pracy głosem. Sposobu oddychania co prawda zmienić nam się nie uda, ale możemy wpłynąć na warunki otoczenia, w których pracujemy. Poprawiając je zminimalizujemy uczucie dyskomfortu, jakim jest suche gardło. Oto kilka przykładów na to, co warto robić , by przestać odczuwać suchość gardła.

Nawilżanie powietrza i śluzówek

  • Popijanie płynów

Jest najprostszym sposobem na nawilżanie gardła. W tym celu należy przygotować sobie szklankę niegazowanej wody lub innego niegazowanego, letniego (niezbyt słodzonego) napoju i – w razie gdy poczujemy suchość w jamie ustnej – wypić łyk płynu. Pamiętajmy, że słodkie napoje mają stosunkowo wysokie tzw. ciśnienie osmolarne i znacznie szybciej wysuszają błony śluzowe.

  • Nawilżacze na kaloryferach

W sezonie grzewczym należy zadbać o napełnione wodą nawilżacze na kaloryferach lub rozwiesić na nich wilgotne ręczniki. Dzięki nim powietrze jest bardziej wilgotne.

  • Wietrzenie pomieszczeń

Często wietrzyć pomieszczenia – pozwala to na wymianę suchego powietrza w pomieszczeniu na bardziej wilgotne z zewnątrz. Zasady skutecznego przewietrzania pomieszczeń w linku: Link

  • Miejscowe stosowanie witaminy A i witaminy E

O miejscowym stosowaniu witamin i ich wpływie na Twoje gardło i jamę ustną więcej dowiesz się z artykułu Miejscowe stosowanie witaminy A i Witaminy E 

Nawilżanie gardła Gardvit A+E spray

Warto zapamiętać.

Jeżeli Ty lub Twoi bliscy odczuwacie takie dolegliwości  jak :

  • suchość w obrębie gardła i jamy ustnej,
  • przemęczenie gardła i głosu,
  • częste odchrząkiwanie
  • ściekanie po tylnej ściance gardła

warto wówczas sięgnąć po GardVit A+E lub GardVit olive A+E

 

Preparaty GardVit A+E oraz GardVit olive A+E są pomocne we wszystkich stanach uczucia suchości jamy ustnej i gardła niezależnie od przyczyn jej powstania.

Warto mieć jeden z nich w domu pod ręką lub zapakować do podręcznej torebki i nigdy się z nim nie rozstawać – jeśli praca polega na intensywnym ciągłym mówieniu lub śpiewaniu.

Preparaty z rodziny GardVit dbają o prawidłowe nawilżenie jamy ustnej. Używając ich zapomnisz, jak przykrą dolegliwością bywa suche gardło. GardVit A+E:

  • dostępny jest w formie sprayu, w szklanej buteleczce o pojemności 30 ml bez recepty w aptekach na terenie całego kraju.
  • przy standardowym dozowaniu wystarcza na 3 miesiące !
  • dzięki formie sprayu aplikowanie jest proste i wygodne.
  • przydatny wszystkim osobom, które intensywnie pracują głosem i szukają rozwiązania na skuteczne nawilżanie gardła.

Jeżeli chcesz widzieć więcej o preparacie GardVit  A+E  przeczytaj tekst na stronie : GardVit gdzie opisany jest szczegółowo skład i mechanizm działania preparatu.

UWAGA WAŻNE:

Jeżeli chrypka lub inne problemy z głosem utrzymują sie ponad dwa tygodnie, taką dolegliwość zawsze trzeba skonsultować z lekarzem laryngologiem.