Płukanie gardła„Płukanka na gardło z wit. A i E, domowe sposoby na gardło, płukanka z soli”…

tysiące osób wpisuje te frazy w okienko wyszukiwarki internetowej w nadziei, że znajdzie cudowną, sprawdzoną przez innych receptę, która pomoże im pozbyć się wszystkich dolegliwości występujących w obrębie gardła.

Trzeba jednak pamiętać, że przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy na odkażające środki do płukania gardła, nie zawsze i nie każdemu pomogą. Jedne łagodzą ostre stany zapalne, inne przynoszą ulgę osobom pracującym głosem, u których rozwinęło się przewlekłe zapalenie gardła. Dla cierpiącego z powodu suchości i przeciążenia głosem gardła, bardzo ważne jest  stałe nawilżanie i witaminowa regeneracja śluzówki. Pomocne są płukanki o odpowiednio dobranym składzie i stężeniu witamin A i E. Płukanki, które przepisze lekarz, a wykona farmaceuta w aptece !

Płukanie gardła z witaminami A i E

Najczęstsze dolegliwości, które zmuszają nas do poszukiwania pomocy to :

  • chrypa,
  • odchrząkiwanie,
  • suchy kaszel,
  • zaleganie i ściekanie gęstej śliny po tylnej ścianie gardła,

Powyższe objawy mogą być manifestacją przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Znaczącą rolę w prawidłowych procesach regeneracji skóry, błon śluzowych (w tym błon śluzowych gardła) odgrywają witaminy A i E. Ich rola w procesach regeneracji gardła jest znacząca. Przykładem są zalecane od wielu lat przez lekarzy płukanki na gardło zawierające  witaminę A i E. Stosowanie witamin A i E ma uzasadnienie naukowe.*

Witamina A odpowiada za prawidłowe namnażanie komórek błony śluzowej, które produkują śluz ochronny, który zapobiega powstawaniu stanów zapalnych śluzówki. Ponadto ma też duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego całego organizmu. Stosowana miejscowo razem z witaminą E pełni rolę naturalnego antyoksydantu, który chroni komórki śluzówki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (zawartych między innymi w dymie tytoniowym).

Dlatego płukanka na błony śluzowe gardła zawierająca witaminy A i E zalecana jest szczególnie osobom cierpiącym na suchość gardła. Obok nawilżającego działania płynu witaminy dodatkowo regenerują błonę śluzową gardła i wzmacniają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Ponadto – jak dowodzą badania medyczne – sprawdzają się w łagodzeniu objawów występujących w obrębie jamy ustnej po radioterapii okolic głowy i szyi*.

  • *„Nursing care of skin and mucosa in patients treated with radiotherapy” J. Chmielarz Onkol. Pol. 2011, 14, 2: 76-79.
  • *“Radioterapia nowotworów głowy i szyi” Joanna K. Herman, Tadeusz M. Cieślik, Katedra i Klinika Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach WIADOMOŚCI LEKARSKIE 2008, LXI, 4–6

Więcej o witaminie A i witaminie E stosowanej miejscowo na gardło czytaj w tekście ’Witaminy na gardło’ : Link

Witaminowa regeneracja błony śluzowej gardła – ale tylko miejscowo !

Łykanie witamin A i E w kapsułkach, jak wielu zwykło czynić, nie pomaga w miejscowym łagodzeniu objawów suchości gardła. Rolą preparatów w tabletkach jest uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie człowieka. Zniszczona śluzówka gardła potrzebuje odpowiedniej dawki witamin A i E stosowanych miejscowo, czasu działania, nawilżającej postaci samego preparatu (woda i gliceryna). Dopiero wszystko to razem optymalnie wpływa na działanie miejscowe substancji. Dlatego, w celu regeneracji zniszczonej błony śluzowej gardła, w trakcie lub po chorobie, lekarze zalecają pacjentom witaminowe płukanki na gardło, rozgryzanie i powolne ssanie kapsułek z witaminami A i E lub stosowanie łatwego w użyciu płynnego preparatu GardVit A+E.

GardVit A+E – wygodniejszy  w stosowaniu niż płukanka na gardło

Osoby, które cierpią na schorzenia związane z suchością błony śluzowej gardła, mogą łagodzić swoje dolegliwości na dwa sposoby. Pierwszym jest witaminowa płukanka na gardło, o której wspomnieliśmy nieco wyżej. Drugim jest stosowanie preparatu 'GardVit A+E Spray’ 30 ml lub 'GardVit olive A+E’. Preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. Wszystkie powyższe sposoby może zalecić lekarz. Różnica polega na tym, że chcąc kupić GardVit nie trzeba koniecznie udawać do specjalisty. Preparaty są gotowe od razu do użycia. Mają w swoim składzie witaminy A i E. GardVit A+E spray zawiera dodatkowo dobroczynny aloes, o którego roli więcej znaleźć można w artykule Aloes na gardło, natomiast GardVit olive  naturalną oliwkę z oliwek.

GardVit A+E dla ceniących zdrowie i czas

Preparaty „GardVit A+E” i „GardVit olive A+E” farmaceuta sprzeda nam bez recepty. Chcąc zaś stosować odpowiednio skomponowaną płukankę potrzebujemy już przepisu od lekarza. Dalej w celu zrealizowania recepty, musimy udać się do apteki, w której istnieje możliwość wytwarzania leków recepturowych i złożyć zamówienie. Nie wszystkie jednak apteki przygotowują leki recepturowe ! Przygotowanie płukanki zajmuje najczęściej kilka godzin lub cały dzień. Warto zauważyć, że płukanka nie nadaje się do bezpośredniego użycia. Pacjent musi ją sobie sam przygotować w domu. Preparaty „GardVit A+E spray” oraz „GardVit olive A+E” są w użyciu zdecydowanie prostsze i szybsze. Wystarczy kupić, przeczytać ulotkę i aplikować oszczędzając wiele cennego czasu.

Osobom, które mają objawy bólu gardła lub zapalenia krtani i chcą więcej dowiedzieć się na temat innych płukanek do gardła polecamy domowe sposoby na gardło. Przepisy na nie – znajdują się w tekście Domowe płukanki na gardło.

Porównanie płukanki do gardła wg receptury aptecznej oraz preparatu GardVit A+E.

 

Płukanka   witaminowa na gardło wg receptury aptecznej*

GardVit   A+E na gardło

GardVit

Składniki   używane

Gliceryna, witamina A, witamina E, mentol, olejek mietowy, woda

Gliceryna, witamina A, witamina E, aloes, olejek miętowy, woda

Stężenie   % w gotowej do stosowania postaci

witamina A od 0,02% do 0,26%

witamina E od 0,01% do 2,87%

witamina A 0,20%

witamina E 2,00%

Rodzaj preparatu

Mieszanina   wymaga przygotowania do użycia w domu.

Gotowy   do użycia preparat, natychmiast po zakupie

Jak kupić ?

W   aptece – wymagana wcześniejsza wizyta u lekarza i recepta

W   aptece. Można kupić bez recepty

Czas   przygotowania

W   zależności od apteki

od   0,5 do 2 dni

Można   stosować bezpośrednio po zakupie

Wymagane przygotowanie   przed użyciem w domu

Tak

Nie

Różnice

  •   preparat   robiony w aptece
  •   do   stosowania po przygotowaniu w domu
  •   płukanie   gardła – trudne do wykonania w dowolnym miejscu
  •   krótki   termin przydatności
  • oszczędność   czasu – kupujemy gotowy preparat
  • preparat   gotowy do użycia natychmiast po zakupie
  • spray   do gardła można stosować w dowolnym miejscu (np. w pracy)- wygoda stosowania
  • wystarcza   na 3 miesiące